Krótkie wysłuchanie nt. „Ogólne rozporządzenie o ochronie danych: perspektywy dla przemysłu i nauki” cz.II ochrona danych osobowychS. Guerses (SPION): Ważne by chronić dane. Ważne są inteligentne sieci i inteligentne liczniki. Dane które będą tworzone będą danymi bardzo delikatnymi, narażonymi na ataki hakerów. Musi to być bardzo bezpieczne. Ważne by konsumenci nie bali się tych zastosowań. Dane nie powinny być wysyłane do głównego serwera bez powodu. Powinny zostawać na serwerach pośrednich i być ściągane na serwer główny tylko w pewnym wymiarze z konkretnego powodu.

C. Fiedler, EMMA: Prasa jest obecnie dostępna na bardzo wielu platformach. W związku z tym potrzebne są lepsze ramy dla prasy. Należy utrzymać status quo. Prasa, aby utrzymać źródła finansowania potrzebuje marketingu. Pozwoli to jej dotrzeć do większej liczby użytkowników. Potrzebny jest marketing bezpośredni – np. sklep rowerowy sprzedaje rower i przesyła dane osobowe konsumenta i ten otrzymuje propozycje zaprenumerowania pisma o rowerach. Potrzebne jest ustalenie odpowiednich warunków. To ważne dla prasy, by zwiększać swój zasięg i zachęcić reklamodawców.

J. Alhadeff (Oracle): W dyrektywie potrzebna jest zmiana kontekstu. We wszystkich krajach rozwijają się łączność elektroniczna. Potrzebne są odpowiednie narzędzia, aby to promować, to tworzy miejsca pracy. Potrzebne jest dobre rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Świat staje się coraz bardziej skomplikowany. Potrzebne są dobre instrumenty, żeby temu podołać. Ważne by zmaksymalizować zyski. Rozporządzenie jest dużym krokiem do przodu, aby można to jeszcze ulepszyć.